Ograniczenia edukacji dzieci i młodzieży

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Powszechnie wiadomo że wirus SARS-Cov2 nie ma wpływu na zdrowie dzieci i młodzieży i jest w młodych organizmach szybko eliminowany. Stąd też duże zaniepokojenie budzą rozwiązania które ograniczyły procesy nauki i edukacji wśród młodych ludzi, którego reperkusje są trudne do jakiej kolwiek oceny. Pewne jest że nie jest to obojętne dla wiedzy i umiejętności jakie młodzi ludzie wyniosą z okresu edukacji. Pozostawi to na pewno w sferze społecznej spore obciążenie. W obecnych czasach wiedza i edukacja to podstawa zapewnienia państwu zachowania konkurencyjności i zapewnienie mu dobrobytu jego obywateli. To nasze Dobro Wspólne nad którym powinniśmy pracować razem jako społeczeństwo. Reperkusje ograniczania dostęu do wiedzy są trudne do oceny, ale ich katastrofalne następstwa mogą być odczuwalne już za kilka lat. 

Dlatego ważne jest, abyśmy wyrazili swój sprzeciw w stosunku do rozwiązań, które usiłują administracyjnie ten stan rzeczy zmienić. Edukacja jak praktycznie każda dziedzina naszego życia wymaga głębokich reform i zmian, ponieważ system edukacyjny jaki wprowadzono nam już za czasów rozbiorów w założeniach miał spełniać zupełnie inną rolę, Wtedy potrzeby określały nam interesy państw które brały udział w rozbiorach Polski i ich zapotrzebowania na tanią ale kompetentną siłę roboczą. Ograniczanie i takiej edukacji to  perspektywie ogromna strata społęczna. Dziwnym jest że takich rozwiązań nie zastosowały inne państwa. Szczególnie że jak wspomnieliśmy na początku tego postu, Młodzież jest odporna na działanie tego wirusa. Wystarczające były by wprowadzone zdroworozsądkowe ograniczenia w kontaktach z osobami zagrożonymi - z racji stanu zdrowia, wieku - czyli tam gdzie potencjalnie Covid19 przynosi potencjalnie duże zagrożenie efektów chorobowych, często powodując nasilenie zagrożenia życia chorobami towarzyszącycmi i samym objawem ograniczenia wydajności oddychania - najczęstrza przyczyna śmierci z powodu Covid19. Wypowiedzi specjalistów w zakresie edukacji wskazują wyraźnie, że wprowadzone zdalne systemy edukacji są nie skuteczne i nie mogą stanowić stałej procedury edukacyjnej, szczególnie że to wdrożenia skutecznego systemu nauczania zdalnego potrzebne było by zreformowanie na głębokim poziomie całego systemu oświaty i edukacji. Na chwilę obecną są to łatki , które mają za zadanie doraźnie rozwiązać problem izolowania społeczeństwa, ale docelowo takie rozwiązania są nie dopuszczalne. Przygotowanie systemu edukacji do zdalnego nauczania wymagało by wieloletnich przygotowań, zmiany polityki i sposobu krztałcenia , wypracowania mechanizmów kontroli wiedzy, zajęć praktycznych, praktyki zawodowej, nauki działania w grupie, umiejętności organizowania sobie pracy oraz organizowania jej w ramach grupy i wiele, wiele innych czynników. Żadnego z nich nie da się spełnić z pozycji pracy zdalnej przez łącza internetowe, przynajmniej na dzisiuejszy czas i możliwości sprzętowo programowych.

O Społecznej Komisji Śledczej

Powstaje jako oczekiwanie społeczne i z inicjatywy wielu środowisk, zainteresowanych wyjaśnieniem sprawy pandemii i działań rządu i środowisk medycznych i naukowych. Zbyt wiele wydarzeń i działań budzi wątpliwości, nie tylko w zakresie zapobiegania , skutecznych procedur medycznych, badań naukowych, podstaw wyliczania przypadków chorobowych i śmierci związanych z Covid19.