Czy są związki z sytuacją zaopatrzenia w żywność i pandemią?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

dzik 1Sytuacja ogólna, ocena rynku zaopatrzenia w żywność.

Co prawda większość kwestii opisywanych dotyczy Polski, ale wiele elementów wiąże się z sytuacją ogólno światową. 

Od wielu lat prowadzona jest polityka spalonej ziemi, szczególnie dotycząca rynków żywnościowych. Odbywa się to w zasadzie w paru kierunkach, z pozoru niezależnych ale jak wykazuje wstępna analiza - zgodnych z celem, jakim wydaje się być destrukcja i ograniczenie łańcuchów dostaw żywności. Poniżej przedstawiamy podsumowanie różnych faktów, które wydają się mieć wspólny mianownik. Przykre, że perspektywy celu działań są dla nas bardzo niebezpieczne.

 

 

zalesianie1. Od czasu przyłączenia Polski do struktur Unii Europejskiej, a właściwie to jeszcze wcześniej, pojawiły się działania zmierzające do zminy sposobów zagospodarowania areałów rolnych, stwarzając preferencje do zalesiania zasobów i ich ograniczania. Systemowo i powoli, a więc w sposób niewidoczny powoli zmniejszać się zaczęły areały rolne kosztem rosnących drzew. Nie trzeba tu oczywiście specjalisty, aby określić sytuację jako niemal nie odwracalną - szczególnie w dobie potencjalnego kryzysu. Odlesienie takich areałów to ekonomiczny koszmar dla właścicieli.

2.Kolejny sposób to preferencje dla biopaliw które zajęły kolejne areały, zmniejszając potencjał żywnościowy. Mniej groźny ze względu na potencjalnie szybszy odzysk takich ziem, ale należy się liczyć też z tym, że do upraw tego typu stosuje się  ogromne ilości pestycydów, które wymagają okresyu przejściowego aby w jakimkolwiek znaczącym stopniu uległy degradacji. Niektóre z toksycznych związków w tym zakresie nie ulegają degradacji, stwarzając długotrwałe zagrożenie zatruć toksycznymi składnikami

3. Stąd też zagrożenie zatrucia żywności, które dotyczy niemal całego areału upraw - preferencje stwarzane rolnmikom i ich poziom świadomości jest ukierunkowany na wydajność i zyski, a nie jakość i produkcję zdrowej żywności. A są to rzeczy krytycznie ważne - podstawą naszego istnienia jest zachowanie i przeżycie go w jak najlepszym zdrowiu i bez chorób. Korzystają na tym głównie korporacje chemiczno - farmaceutyczne, które dla swoich zysków opracowały niezwykle skuteczne procedury, ingerując nie tylko w przepisy prawa i zasady współżycia społecznego, ale też na edukację i wykształcenie przyszłych pracowników służby zdrowia, wdrażając takie programy nauczania, które gwarantują im przychody wynikające z działań służby zdrowia.

4.Właśnie służba zdrowia i wdrożone programy edukacyjne stwarzają rynek generowania niesamowitych dochodów, wytwarzając rynek zbytu na produkty farmakologiczne przez generowanie przez procedury medyczne pacjentów na całe życie już od dnia urodzenia przez wdrażanie programów szczepień "ochronnych" w zasadzie już w pierwszych godzinach życia dziecka - co nie ma absolutnie żadnego uzasadnienia - u człowieka system autoimmunologiczny zaczyna funkcjonować dopiero w 6 miesiącu życia, więc ciężko logicznie znaleźć uzasadnienie wprowadzania bezpośrednio do krwioobiegu noworodka szczepionek zawierających przeciwciała. Szczególnie jeśli zawierają one również różnego rodzaju związki o silnie toksycznym działaniu które mają duży i trudny do oceny związek z późniejszym stanem psychorozwojowym dzieci. Brak jest badań oceniających wpływ szczepionek w tak wczesnym etapie życia na rozwój intelektualny, ale pogłębiająca się degradacja inteligencji społęcznej ma jakąś przyczynę. 

5. Zmiany prawne i utrudnienia w dystrybucji żywności bezpośrednio od rolników, stworzenie systemów sprzedaży opartych na monomolistycznych zasadach, tworzenie łańcuchów dostaw zmuszających do pośrednictwa korporacyjnych firm, wymuszanie zaopatrzenia w materiały i konieczność zachowania parametrów płodów rolnych - np, przez opryski pestycydami przed zbiorem - to tylko parę przykładów - należy zwrócić uwagę na fakt, że takie dzuiałania i procedury stały się standardem i przestały swą nienormalnopścią zwracać uwagę. Zasady dystrybucji i reguły rynków zaopatrzeniowo-przetwórczych stały się normą, na którą nikt nie zwraca uwagi. Jeden z aspektów, to kwestie wymuszania systemowego produkcji nie zdrowej żywności.

6. To wszystko też związane jest z bardzo kiepską edukacją ekologiczną. Rolnicy produkujący żywność są przekonani o słuszności swoich działań, i brakuje często możliwości uświadomienia ich, że za wiele chorób w ich własnych rodzinach, szczególnie tam gdzie nowotwory zebrały swoje ogromne żniwo - że przyczyną są środki ochrony roślin. Wspomniane powyżej uwarunkowania ekonomiczne związane z tak skonstruowanymi systemami dystrybucji i przetwórstwa produktów rolnych powodują, że opłacalność produkcji różnych upraw jest bardzo niewielka, a systemy dotacji do rolnictwa są zupełnie różne od tych, które są stosowane w Unii Europejskiej. Powoduje to że rolnicy zmuszani są też ekonomicznie do stosowania up[raw w systemie ustawionym na jak największy zysk. Stąd brakuje chęci i koncepcji produkcji żywności ekologicznie zdrowej.

7. Nie lepiej jest w branży hodowlanej. Ogłoszone pare lat temu różnego rodzaju zagrożenia epidemiologiczne - ptasia grypa, świńska grypa, ASF, choroba wściekłych krów to nieliczne przykłady problemów które sprawiają wrażenie sztucznie stworzonych i o wydźwięku tylko medialnym. Niektóre kraje zaczeły prowadzić w tym zakresie śledztwa prokuratorskie, ale temat zniknął z przestrzeni publicznej, ale efekty nie . To właśnie opierając się na te zagrożenia wytrrzebiono w Polsce około 70% zakładów hodowlanych, zabijając i gazując całe stada ptaków , świń, krów. Podstawą były pojedyńcze przypadki "znalezionego" martwego ptactwaq, dzików czy innych zwierząt w okolicach dużych farm hodowlanych. Swego czasu w internecie dostęne było zdjęcie dzika, u którego stwierdzono ASF, wbite między konary drzewa. Ciekawe skąd spadł..  

źródło : https://www.lublin112.pl/zarazone-asf-dziki-spadaja-nieba-majace-byc-dowodem-zdjecie-budzi-powazne-watpliwosci/

8. Kolejnym problemem jest woda i źródła jej pochodzenia. W ostatnich latach systematycznie dystrybucje wody sprzedano podmiotom zagranicznycm, pozbawiając się z założenia systemu kontroli jakości. Z bliżej nie znanych przyczyn nie udało się rozwinąć w Polsce systemu pozyskiwania gazu łupkowego - który to system zatruwa wody powierzchniowe na ogromnych obszarach, a zgodnie z informacjami dostępnycmi w czasie gdy projekt ten rozkwitał - stosowany płyn do wypłukiwania gazu oparty był na wodzie i silnie toksycznych związkach, które były tak wielką tajemnicą, że umowy realizacyjne zawiertały klauzulę o zakazie badań wody w regionach prowadzenia tej formy prac górniczych. Woda jest jednak problemem o mniejszym nasilenbiu i zagrożeniach, ponieważ można ją w prosty sposób filtrować przez filtry z odwróconą osmozą, do czego bardzo byśmy zachęcali.

9. W ostatnim okresie pojawiła się informacja trudna do sprawdzenia, o wyprzedaży strategicznych zapasów żywności. W dobie obecnego kryzysu pandemicznego jest to informacja co najmniej dziwna - pierwsze doświadczenia z zakłócoinymi przez pandemię łańcuchami dostaw (notabebe całkiem tylko medialnymi) spowodowały, że zanikała na pewienm okres czasu wymiana towarowa w skali globalnej. Pokaząło to wyraźnie jak destrukcyjna jest globalizacja i cventralizacja zaopatrzenia, monopolizująca pewne regiony w produkcji niektórych dóbr. Szczególnie tych związanych z rynkiem spożywczym i zaopatrzeniem w żywność. Jeszcze nie tak dawno P{olska słynęła ze zdrowej żywności i wspaniałej kuchni, ale obecnie może wystąpić sytuacja że nie będziemy samowystarczalni zaopatrzeniowo. Jeśłi kraje dostarczające nam produkty żywnościowe odmówią dostaw ze względu na zagrożenie stworzone w sposób analogiczny jak 1 fala Covid-19, może pojawić się w niedługiej perspektywie problem z zaopatrzeniem w żywność.

10. Polityka kredytowa i zadłużanie sektora żywnościowego to oddzielny problem. Wiąże się on znacząco z szerszym aspektem gospodarki i ekonomii, ale skupiamy się tu na runku żywnościowym. Klęski których doświadcza ta branża i niska opłacalność i wysokie ryzyko funkcjonowania szczególnie producentów rolnych, ale też i przetwórczych powoduje że w każdej chwili mogą oni zostać wyeliminowani z działań, przez egzekucje bankowe. Jest to bardzo prawdopodobny scenariusz, szczególnie że stworzony kryzys wykazuje raczej cechy inicjacyjne i dopiero się rodzi. Interesowność sektora międzynarodowej finansjery w tym zakresie wydaje się być widoczna, szczególnie jeśli porównamy to z historycznymi działaniami tej branży w latach, gdzie na generowanych kryzysach przed 1 i 2 wojną swiatową ten sektor niesamowicie się wzbogacił, przejmując niesamowite majątki i aktywa w trakcie sztucznie generowanych kryzysów ekonomicznych.

Pomni wiedzy jaka jest nam dostęna a dotyczy wygenerowania katastrofalnego w skutkach głodu na Ukrainie przed drugą wojną światową, powinniśmy wykazać dużą ostrożność i przeciwdziałać takim trendom i działaniom które mogą wygenerować takie skutki. Tam dokonano zaplanowanego mordu na kilkunastu milionach ludzi.  

Działania obecne, wynikające z sytuacji jaką stwarza nam propagowanie pandemii, świetnie umożliwia kontrolowanie całej populacji. Zasłaniając się zagrożeniem publiucznego zdrowia, wprowadzane są rozporządzenia i regulacje prawne ograniczjące nasze prawa, wolność, możliwość decydowania o swoim życiu i zdrowiu.

.  .

O Społecznej Komisji Śledczej

Powstaje jako oczekiwanie społeczne i z inicjatywy wielu środowisk, zainteresowanych wyjaśnieniem sprawy pandemii i działań rządu i środowisk medycznych i naukowych. Zbyt wiele wydarzeń i działań budzi wątpliwości, nie tylko w zakresie zapobiegania , skutecznych procedur medycznych, badań naukowych, podstaw wyliczania przypadków chorobowych i śmierci związanych z Covid19.